Zaproszenie na konferencję. Lokalna Grupa Działania Szlakiem Granitu

3PG

4PG

informSzanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w konferencji p.n. „ Zadrzewienia na obszarach wiejskich dla ochrony bioróżnorodności i klimatu – jak integrować społeczności lokalne wokół tych działań”, która odbędzie się dnia 21 kwietnia 2017 r. /piątek/ w godz. 10.00–14.00 w sali Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu - AGRO obiekt hotelowy (parter) przy ul. Zwycięskiej 8a.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu „Zadrzewienia śródpolne dla ochrony bioróżnorodności i klimatu” przy współpracy Wydziału Obszarów Wiejskich Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Spotkanie ma na celu prezentację  możliwości wykorzystania potencjału przyrodniczego obszarów wiejskich Dolnego Śląska i wykorzystanie tych walorów w aktywizacji i rozwoju wsi, pokazanie presji związanej ze zmianami klimatycznymi i urbanizacją obszarów wiejskich i możliwości  ochrony  cennych zasobów przyrodniczych poprzez działania lokalne.

Zaproszenie kierujemy do przedstawicieli samorządów, sołectw, lokalnych organizacji, Lokalnych Grup Działania, podmiotów działających na rzecz wsi oraz  mieszkańców obszarów wiejskich.

Program konferencji:

- Otwarcie konferencji – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego;

I Prezentacje wprowadzające:

- Znaczenie obszarów wiejskich w zachowaniu bioróżnorodności na terenie Dolnego Śląska, aleje śródpolne miejscem zachowania cennych siedlisk i gatunków  - Krzysztof Konieczny, Fundacja Pro Natura,

-  Warunki kształtowania zieleni na otwartych terenach publicznych wsi  i w otwartym krajobrazie rolniczym uwzględniające wymogi przestrzenne oraz zachowania bioróżnorodności – Jakub Józefczuk, ekspert projektu „Zadrzewienia śródpolne dla ochrony bioróżnorodności i klimatu”,

-    Jak łagodzić skutki zmian klimatu oraz przeciwdziałać tym zjawiskom  na poziomie lokalnym, dobre praktyki dotyczące gospodarowania wodą, małej retencji i ochrony bioróżnorodności – Irena Krukowska-Szopa, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”,

- Dolnośląskie wsie wykorzystujące dziedzictwo przyrodnicze w rozwoju i aktywizowaniu społeczności lokalnych – Krzysztof Szustka – ekspert ds. promocji i rozwoju obszarów wiejskich,

- Wycinać czy zachować – jak postępować w zakresie wycinki drzew i krzewów na terenie zabudowanym i rolniczym – Mariusz Krynicki, Urząd Miasta i Gminy Lądek Zdrój,

- Źródła finansowania działań przyrodniczych realizowanych lokalnie – Irena Krukowska-Szopa, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”.

II Debata w formie moderowanej dyskusji:

Podsumowanie konferencji

Poczęstunek uczestników.

Udział w konferencji jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają poczęstunek i materiały. Uczestnicy we własnym zakresie i na własny koszt zapewniają dojazd na miejsce spotkania.

Aby wziąć udział w konferencji, konieczne jest przesłanie zgłoszenia do dnia 18 kwietnia 2017r. na adres mailowy epanczak@zielonaakcja.pl lub telefonicznie (76) 86 294 30. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji na stronie www.zielonaakcja.pl/zadrzewienia.

Irena Krukowska-Szopa

Prezes Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”

Sierpień 2018

2095606