1PG

2PG

3PG

4PG

11143595 1532229097078138 4673300511621436072 oW niedzielę Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu zdominowały gospodynie z Dolnego Śląska. Wśród nich panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lutomi Dolnej i Burkatowa, które na swoich stołach prezentowały świąteczną paschę, mazurki, babki, faszerowane jaja, szynki czy wielkanocny żurek. W konkursie na najpiękniejszą palmę, panie z Lutomi udowodniły, że są bezkonkurencyjne w województwie. Do gminy Świdnica wróciły z główną nagrodą – kuchenką mikrofalową i I miejscem w konkursie na najpiękniejsza palmę i pisankę wielkanocną.

Po raz kolejny Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu zachwycił kulinarną mozaiką tradycyjnych potraw i wielkanocnych dekoracji, a to za sprawą Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska, prezentujących Tradycyjne Stoły Wielkanocne, Palmy i Pisanki.

Na kilkudziesięciu stołach można było zobaczyć ręcznie wykonane ozdoby i skosztować tradycyjnych potraw. Wszystkie te ozdoby i smakołyki prezentowały panie z kół gospodyń, w tym z gminy Świdnica. Melomani muzyki ludowej mieli też czas dla siebie, słuchając ludowych utworów w wykonaniu dolnośląskich zespołów folklorystycznych.

Podczas prezentacji jurorzy oceniali zgłoszone na konkurs najpiękniejsze palmy oraz pisanki wielkanocne. Konkurencja była niemała. W konkursie zgłoszono aż 21 palm. Naszą ozdobiliśmy ręcznie wykonanymi kwiatami symbolizującymi wiosnę, lato, jesień i zima – mówią z dumą członkinie KGW z Lutomi Dolnej. Być może to był sekret naszego zwycięstwa. Tym samym powtórzyłyśmy swój sukces z 2014 r. Prace w naszym Kole trwają cały rok. Już zimą przygotowujemy się do corocznych uroczystości Działalność naszego KGW jest nie tylko ciężką pracą, ale też świetną zabawą. Tworzymy kwiaty z bibuły i krepiny, później zbieramy zioła, kwiaty i zboża, które są wykorzystywane do tworzenia palmy wielkanocnej i wieńca dożynkowego.

ŹRÓDŁO: UG ŚWIDNICA

Twoje IP: 54.167.95.51