„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez Społeczność LSR współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.

Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu".


Stopka


inkubator 1 przedNa obszarze Lokalnej Grupy Działania „Szlakiem Granitu” powstaną dwa Inkubatory Przetwórstwa Lokalnego, pierwszy w Bagieńcu w gminie Jaworzyna Śląska a drugi w Boleścinie w gminie Świdnica. - Będą to jedne z pierwszych tego typu obiektów w Województwie Dolnośląskim. Podmioty tworzące Inkubatory będą udostępniać własną infrastrukturę: pomieszczenie i sprzęt dla przetwórców produktów lokalnych – komentuje Krystian Ulbin, prezes LGD.

Najważniejszą częścią inkubatora będzie kuchnia wyposażona w urządzenia dużej gastronomii oraz chłodnie. Pozwoli to na prowadzenie działalności produkcyjnej, usługowej oraz doradczej z zakresu przetwórstwa rolno-spożywczego i gastronomii. Lokalni rolnicy, małe firmy i osoby oraz organizacje zainteresowane tego typu działalnością będą mogły skorzystać z inkubatora wynajmując pomieszczenia i wyposażenie kuchni oraz chłodnię        w celu wyrobu i przechowywania własnych produktów w przygotowanych do tego celu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomieszczeniach. Pozwali to drobnym przetwórcom spełniać wszelkie wymogi sanitarne nie inwestując własnych środków w urządzenia gastronomiczne, które będą wypożyczać w Inkubatorze i dzięki temu znacząco obniżą koszty wytworzenia swoich produktów. Organizacja pracy jak również spotkania dotyczące wykorzystania potencjału inkubatora odbywać się będą pod nadzorem wyszkolonego w tym celu personelu. Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców, Inkubator Przetwórstwa Lokalnego umożliwi wykorzystanie nowych szans rynkowych dla rozwoju, promocji i sprzedaży żywnościowych produktów lokalnych w formule, która przyczyni się zarówno do poprawy jakości i standardu życia rolników i producentów żywności, jak i do promocji regionu, w którym mieszkają.

Beneficjenci:

  1. Fundacja Spichlerz Kultury

Tytuł operacji: Inkubator Przetwórstwa Lokalnego produktów rolnych na „Szlaku Granitu”

Kwota dotacji: 500 000,00 zł

 

  1. "Stowarzyszenie U Sąsiada"

Tytuł operacji: Adaptacja i budowa budynku gospodarczego na przetwórnię rolno spożywczą – Inkubator Przetwórstwa Lokalnego

Kwota dotacji: 497 527,00 zł

Godziny Otwarcia

Biuro czynne:

- w poniedziałki, wtorki i czwartki od godz. 7.15 do godz. 15.15, 

- w środy od godz. 7.15  do godz. 17.15,

- w piątki od godz. 7.15 do godz. 13.15.

Szukaj

Udogodnienia

Rodo

Statystyki

7038546
Dziś
Wczoraj
Ten Tydzień
Ostatni Tydzień
Ten Miesiąc
Ostatni Miesiąc
Wszystkie Dni
13836
0
13836
7008282
46576
127126
7038546

Twoje IP: 3.80.5.103
2021-06-17 07:30

Gmina_Dobromierz-2x.jpgGmina_Jaworzyna_Śląska-2x.jpgGmina_Kostomłoty-2x.pngstrzegom2x.pngGmina_Świdnica-2x.jpgGmina_Udanin-2x.pngGmina_Żarów-2x.png