header-1.jpg

100 LAT MOTORYZACJI W POLSCE

Szanowni Państwo,

11 listopada 2018 r. obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród wielu wyzwań przed jakimi stanęli nasi przodkowie była budowa polskiego przemysłu. Bezpieczna i silna Rzeczpospolita rodziła się nie tylko na polach bitew i w gabinetach polityków, ale także w fabrykach, rękami polskich inżynierów i robotników. Przez całe dekady podejmowano próby i starania, by jednym z najważniejszych filarów gospodarki stała się produkcja samochodów i motocykli.

W czasie szczególnego jubileuszu jakim jest 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie podjęły się organizacji wystawy, której celem jest pokazanie bogatego dorobku polskiego przemysłu motoryzacyjnego w możliwie szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 pojazdów pochodzących ze zbiorów Narodowego Muzeum Techniki, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz osób prywatnych. Trzon kolekcji stanowić będą motocykle i samochody projektowane i budowane przez zespoły polskich inżynierów, projektantów i rzemieślników. Całość wzbogacona zostanie pojazdami pochodzącymi z zagranicy, ale odgrywającymi szczególną i widoczną rolę w historii naszej motoryzacji. Wiele ze zgromadzonych eksponatów zaprezentowanych zostanie po raz pierwszy poza siedzibą Narodowego Muzeum Techniki.

Wystawa odbędzie się w dniach 7.04.2018 – 10.05.2018 r. na terenie Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach. Cała ekspozycja zajmować będzie powierzchnię ponad 2500 m2.

Ważny element wystawy stanowić tzw. rozruch maszyn – weekendowe rozruchy wybranych motocykli i samochodów oraz prezentacja ich w ruchu.

Szczegóły na stronie: http://100latmotoryzacji.pl/

Do zobaczenia w Walcowni!

Twoje IP: 54.224.44.168
2018-04-25 01:00